Obrzezanie Pańskie (1 stycznia, 19:00) - repertuar

 

1 stycznia w Liturgii rozważamy tajemnicę Obrzezania Pańskiego (Ewangelia). Tego dnia przypada 8 dzień (in octava) od Narodzenia Pańskiego. Liczba 8 symbolizuje pełnię, doskonałość. Przypadający w tym dniu początek nowego roku kalendarzowego wspaniale koresponduje Tajemnicą Wcielenia, która ustanowiła na ziemi czasy mesjańskie, nową erę (po Chrystusie). W dzisiejszym formularzu, zaczerpniętym z III Mszy Bożego Narodzenia (Puer natus) pojawia się nowe, własne Alleluia (Multifarie). Słyszymy w nim, że gdy dawniej Bóg przemawiał do naszych ojców przez proroków, w ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna (Hbr 1,1-2). W tych słowach wyraża się pełnia i doskonałość naszego świętowania. 

Dzisiejsze święto uwypukla także znaczenie Matki Bożej. Liturgia poświęca Jej dwie oracje mszalne (kolektę, i pokomunię). Maryjny charakter dzisiejszego dnia dostrzegamy także w modlitwie brewiarzowej. 

Kolędowanie przed Mszą:
Przybieżeli do Betlejem pasterze
In natali Domini / Na Boże narodzenie (zachęcamy do włączania się w strofy polskie)
Jezusa narodzonego


Części stałe (Ordinarium Missae): Kyrie IX •  Gloria IX •  Credo III •  Sanctus IX • Agnus Dei IX

Dla podkreślenia maryjnego charakteru dzisiejszego święta zaśpiewamy cykl części stałych przeznaczony według zwyczaju na święta Matki Bożej (oznaczony w księgach watykańskich nr IX). 

Hymn: Veni Creator Spiritus

Rozpoczynając nowy rok kalendarzowy modlimy się o światło Ducha Świętego, śpiewając przed Mszą hymn Veni Creator (O Stworzycielu). Za publiczne odśpiewanie tego hymnu można uzyskać 1 stycznia odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. 

In. Puer natus

Gr. Viderunt omnes

Al. Multifarie

Of. Tui sunt caeli

Po podniesieniu: toccata (organy)

Co. Viderunt omnes

Pieśni:
Z narodzenia Pana
Tryumfy Króla niebieskiego

Antyfona: Alma Redemptoris Mater (t. uroczysty)

Pieśń: Dzisiaj w Betlejem 

Komentarze

Skontaktuj się z nami

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *