Dialogus mysticus

Koncert Dialogus mysticus wpisuje się w adwentową modlitwę Kościoła przez wstawiennictwo Maryi, która poprzedziła narodzenie Jezusa Chrystusa, jak gwiazda zaranna poprzedza wschód słońca (Redemptoris Mater, pkt 3) Zaprezentujemy utwory liturgiczne związane z kultem maryjnym w Adwencie.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć tytułowy dialog – będą go prowadzić śpiew jednogłosowy (monodia liturgiczna), który wykona Schola Cantorum Beati Vladislai oraz organy, za którymi zasiądzie Tomasz Kalisz. Wrócimy tym samym do historycznego sposobu współistnienia tych dwóch „głosów” w Liturgii – gdy nie brzmiały one jednocześnie, a przeplatały się, prowadząc mistyczną rozmowę.

Usłyszymy zatem śpiew liturgiczny w dialogu z organami (francuskie alternatim z okresu baroku). Zabrzmią także improwizacje organowe na temat polskich pieśni kościelnych na okres Adwentu, a także chorał gregoriański – rytualny śpiew kościoła zachodniego.

Miejsce: kościół Najświętszego Zbawiciela, plac Zbawiciela 1, Warszawa
Czas: niedziela, 5 grudnia, godz. 19:30
wstęp wolny

W kościele będą dostępne broszury z tłumaczeniami śpiewów łacińskich.

Wykonawcy: 

Tomasz Kalisz - organista, kompozytor i muzykolog. Po ukończeniu studiów doskonalił umiejętności na mistrzowskich kursach interpretacji organowej pod kierunkiem m.in. Guy Boveta, Zsigmonda Szathmary’ego, Wolfganga Zerera, Jeana Regnery’ego, Ludgera Lohmanna. W 1989 r. był stypendystą Międzynarodowej Akademii Muzyki Baroku w Les Andelys (Francja). Wielokrotnie nagrywał dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, radiowych rozgłośni katolickich, sieci NBC i firm fonograficznych (10 CD). W 2006 r. nakładem wydawnictwa „Pro Organo” ukazał się zbiór jego improwizacji organowych. W 2010 r. Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz przyznał mu odznaczenie Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej. W 2015 r. otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Organista kościoła Najświętszego Zbawiciela, wykładowca w Studium Muzyki Kościelnej Akademii Katolickiej w Warszawie, członek Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej. W kraju i zagranicą prowadzi seminaria dotyczące wykonawstwa muzyki dawnej. Sprawuje nadzór nad remontami organów, konsultuje projekty nowych instrumentów. Koncertuje w wielu ośrodkach krajowych i zagranicznych.

Schola Cantorum Beati Vladislai - męski zespół śpiewaczy założony w 2018 roku i prowadzony przez Piotra Ulricha. Zajmuje się przede wszystkim regularnym, liturgicznym wykonawstwem rytualnego śpiewu Kościoła zachodniego - chorału gregoriańskiego. Posługa Scholae od początku związana jest z warszawskim apostolatem Instytutu Dobrego Pasterza, funkcjonującym w kościele św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego (Duszpasterstwa Środowisk Twórczych) w Warszawie. Schola Cantorum Beati Vladislai podejmuje również starania na rzecz popularyzacji śpiewu gregoriańskiego (również lokalnych jego wariantów) oraz tradycyjnych polskich pieśni kościelnych poprzez koncerty i obecność w mediach społecznościowych. 







Komentarze

Skontaktuj się z nami

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *