Ślub




Uroczystość zaślubin jest wielką radością dla całego Kościoła. Solenność obrzędów domaga się, aby tym obrzędom towarzyszył śpiew. Nie jest to, jak często się to określa, oprawa muzyczna, ale integralna część Liturgii, dlatego też w tym duchu powinny zostać przygotowane wszystkie śpiewy. 
Zachęcamy Państwa do współpracy z naszą Scholą. Śpiew na ślubach jest dla nas zawsze wielkim zaszczytem i radością. 

Obecnie w odniesieniu do muzyki liturgicznej w czasie obrzędów zaślubin zauważyć można dwie tendencje. Po pierwsze, częste stało się zapraszanie na śluby zespołów wykonujących muzykę rozrywkową (które reklamują się właśnie jako "oprawa muzyczna ślubów"). W tym wypadku usłyszeć można różne piosenki o tematyce religijnej (i nie tylko), np. Tylko Ty mnie poprowadź, czy Hallelujah L. Cohena. Ten "nurt" nie odpowiada powadze kultu Bożego i jest sprzeczny z wolą Kościoła.  Drugą tendencją jest wykonywanie na ślubach muzyki pisanej w stylu operowym i symfonicznym. Wpisują się w nią takie utwory jak Ave Maria F. Schuberta i inne arie na głos solowy. 

Nasza schola proponuje Państwu alternatywę dla tych dwóch "nurtów". W naszym wykonaniu usłyszą Państwo przede wszystkim chorał gregoriański - własny śpiew liturgiczny Kościoła zachodniego, oraz tradycyjne polskie pieśni kościelne, śpiewane przez naszych przodków od wieków. W naszej scholi posługuje także organista, który wykonuje odpowiedni akompaniament liturgiczny, improwizowane preludia, interludia i preludia do przygotowanych śpiewów oraz, w razie potrzeby, literaturę organową. 

Nasza Schola ma duże doświadczenie w posłudze na ślubach w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. Msza trydencka). W tej formie rytu ślub odbywa się przed Mszą Świętą, co stanowi o jego uroczystym charakterze. Oczywiście, śpiewaliśmy także i z chęcią zaśpiewamy na Mszy świętej w zwyczajnej formie rytu rzymskiego, na której chorał gregoriański także jest pożądaną formą śpiewu - niestety, bardzo rzadko spotykaną. 

W Liturgii zawsze pewne śpiewy są obligatoryjne do wykonania. W przypadku obrzędów zaślubin jest to hymn Veni Creator (O Stworzycielu) oraz Psalm 127.

Pierwszym elementem śpiewu Mszy Świętej jest Proprium Missae (własne antyfony: introit, graduał, alleluja, offertorium i antyfona na komunię) przypisane do Mszy za nowożeńców. Jego treść ściśle związana jest z sakramentem małżeństwa i zaczerpnięta jest w całości z Pisma Świętego. 
Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na Youtube, gdzie można wysłuchać nagranego przez nas w całości proprium ślubnego - część nagrań została zarejestrowana podczas Liturgii. 




Drugim "filarem" śpiewów mszalnych jest tzw. Ordinarium Missae, czyli części stałe Mszy Świętej: Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei (oraz, w przypadku uroczystszych Mszy, Credo). W obrębie części stałych mamy dość swobodny wybór: zachodnie księgi chorałowe podają wiele cyklów ordinarium, które bardzo dobrze sprawdzą się na Mszy za nowożeńców. 

Oprócz proprium i ordinarium śpiew podczas Mszy świętej można uzupełnić o inne utwory. Mogą być to zarówno śpiewy chorałowe (łacińskie), jak i tradycyjne polskie pieśni kościelne. W skarbcu polskich pieśni kościelnych znajduje się kilka takich, które dedykowane są do wykonywania podczas zaślubin (tzw. pieśni ślubne). Z powodzeniem można także zaśpiewać odpowiednio dobrane pieśni przygodne, a w trakcie modlitwy nowożeńców po Mszy świętej doskonale sprawdzą się śpiewy maryjne. 

Śpiew gregoriański możemy w niektórych momentach wzbogacić o organum lub burdon. Możliwe jest także wykonanie śpiewów chorałowych według ksiąg polskich edycji Andrzeja Piotrkowczyka (XVII w.).

Zachęcamy do kontaktu i współpracy. Pomożemy w doborze odpowiednich śpiewów i pasującej do nich muzyki organowej. 

e-mail: scholacbv@gmail.com

kontakt możliwy także przez formularz kontaktowy (patrz niżej). 

lub bezpośrednio z pierwszym kantorem: 
Piotr Ulrich, 737477091. 


Komentarze

Skontaktuj się z nami

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *